
at overveje bønnens indhold
at få sat ord på en række store begreber
at få luft og natur
Konfirmanderne blev introduceret til det, da vi mødtes til almindelig undervisning. Jeg havde i forvejen sendt dem en sms, så de var varslet om at vi skulle gå langt.
De fik en linje ad gangen på papir og skulle gå i 5 minutter to og to og tale om spørgsmålene - se spørgsmål - klik her. Jeg har lagt det sent i forløbet, så de kender Fadervor rigtig godt.
Men det kunne også bruges tidligere for at lære bønnen at kende igennem spørgsmålene…
Efter 5 minutter skulle de have en ny partner at gå med til næste linje, osv. Vi holdt en ispause – jeg går stærkt ind for hygge.
Jeg gik lidt imellem dem og fulgte deres overvejelser. (Jeg er lidt målløs over hvor meget Kenneth Bøgh Andersens religiøse univers, hvor helvedet fylder en del, smitter af på konfirmanderne!) Jeg blandede mig ind i mellem lidt i samtalerne, men lod dem selv styre retningen.
Da hele bønnen var nået igennem fik vi en snak om hvad de havde tænkt og hørt.
Anne Gadsbøll
sognepræst i Hendriksholm sogn
Kropslig aktivitet og samtale
Fadervor
Kopier spørgsmål og klippe dem op
Spørgsmål - klik her
1-2 lektioner afhængig af turens længde